Ryszard Zimak - miniatura

Ryszard Zimak

Dyrygent i pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie na Wydziale Wychowania Muzycznego. Po ukończeniu studiów związał się z macierzystą uczelnią jako nauczyciel akademicki. Obecnie jako profesor zwyczajny sztuk muzycznych prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Ponadto w latach 1999-2005 i ponownie od 2012 roku przez dwie kadencje pełnił funkcję Rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponownie został wybrany na to stanowisko w roku 2012. Jest także Wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

W latach 1973-74 był asystentem-dyrygentem, a następnie (1977-83) dyrygentem Chóru Filharmonii Narodowej. Od 1983 roku stale współpracuje, jako dyrygent i kierownik chóru, z Warszawską Operą Kameralną. Przez ponad dwie dekady sprawował także kierownictwo artystyczne Chóru Mieszanego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Był założycielem Chóru Kameralnego AMFC – zdobywcy prestiżowej, I nagrody na konkursie rozgłośni BBC i Deutschlandfunk „Let the peoplessing” (1987). Zespół ten wznowił później działalność pod nazwą Chopin Vocal Consort.

Jako chórmistrz współpracował z wieloma znanymi dyrygentami, jak Leonard Bernstein, Riccardo Chaily, Henryk Czyż, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Bogusław Madey, Stanisław Wisłocki, Marc Minkowski, Ennio Morricone. Koncertował w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech, Włoszech, a także w Korei Południowej, na Tajwanie i w USA.

Jest zapraszany jako juror i przewodniczący jury konkursów dyrygenckich i festiwali chóralnych. Ma w swoim dorobku nagrania CD, nagrania radiowe i telewizyjne.
Od lipca 2005 do stycznia 2007 roku sprawował funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność artystyczną w Warszawskiej Operze Kameralnej, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, nagrodą indywidualną Ministra Kultury i Sztuki oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Z okazji 25. rocznicy powstania Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej wyróżniony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Nagrodą Specjalną. W roku 2008 otrzymał także Medal of Merit – za zasługi dla Keymyung University – Korea Płd., a w Roku Jubileuszowym 200. rocznicy założenia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina został uhonorowany Medalem „Za zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina”. Ponadto jest laureatem Medalu „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” oraz 64. Nagrody Artystycznej im. Włodzimierza Pietrzaka za wieloletnią pracę dydaktyczno-wychowawczą, promocję muzyki sakralnej oraz prawykonania oratoryjnych dzieł kompozytorów polskich. W 2010 roku postanowieniem Prezydenta RP został odznaczony Medalem Złotym „Za Długoletnią Służbę”, a w roku 2012 – Medalem Edukacji Narodowej.

powrót do listy drukuj