Paweł Kotla - miniatura

Paweł Kotla

Dyrygent symfoniczny i operowy. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Accademia Chigiana w Sienie i Uniwersytecie w Oksfordzie, m.in. u Ryszarda Dudka, Bogusława Madeya, Jormy Panuli i Andrew Parrotta.

Jako asystent pracował z takimi dyrygentami, jak Sir Simon Rattle, Valery Giergiew i Sir Colin Davis.

Występował w Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Czechach, Gruzji, Hiszpanii, Mołdawii, Niemczech, Rosji, Szwecji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii, w takich salach, jak Royal Albert Hall, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Filharmonia Narodowa i Opera Narodowa w Kijowie, Filharmonia Berlińska, Opera Królewska w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Opera w Sao Paulo i Wielka Sala Filharmonii w Petersburgu. Dyrygował m. in. London Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica Municipal de Sao Paulo, Drottningholm Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, Birmingham Contemporary Music Group, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Państwową Filharmonią Białorusi i London Mozart Players. Występował z niemal wszystkimi polskimi filharmoniami, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Narodową, Baltic Neopolis Orchestra, Operą na Zamku w Szczecinie i Warszawską Operą Kameralną.

Nagrywa regularnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i z Polską Orkiestrą Radiową. Współpracował także z Wydziałem Studiów Operowych Guildhall School of Music w Londynie.

Z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu UE. Był twórcą i dyrektorem artystycznym programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Parlamencie Europejskim – I, CULTURE Orchestra. Z zespołem tym odbył pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tournée po najbardziej prestiżowych salach koncertowyh 7 stolic europejskich. W 2011 roku na zaproszenie Association of British Orchestras był gościem konferencji Performing Arts Employers Associations League Europe w Budapeszcie. W 2012 roku przy współpracy ze Zrzeszeniem Filharmonii Polskich i Urzędu Miasta Szczecin był organizatorem i dyrektorem programowym jednej z największych w Polsce międzynarodowych konferencji dotyczących problematyki organizacji i zarządzania orkiestrami. Prócz pracy z zespołami w Polsce i Europie Zachodniej działa aktywnie pod egidą Ministerstwa Spraw Zagranicznych na rzecz promocji muzyki polskiej, dyplomacji kulturalnej i rozwoju kształcenia orkiestrowego w krajach Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej.

powrót do listy drukuj