Marek Toporowski - miniatura

Marek Toporowski

Klawesynista, organista, kameralista i dyrygent, koncertuje również na klawikordzie, historycznych fortepianach oraz organach Hammonda.

Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy u Józefa Serafina, klawesyn u Leszka Kędrackiego). Następnie doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken) i Holandii (Amsterdam), pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy).

Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).

W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. Zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą (opera Agatka J.D. Hollanda, oratorium Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini J.T. Żebrowskiego, utwory Wronowicza, Cichoszewskiego i in.).
Od kilkunastu lat współorganizuje letni Kurs Interpretacji Muzyki Organowej w Koszalinie. Jest twórcą Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych „Fortepianarium”.
Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Czterokrotnie został laureatem Nagrodę Fryderyka, a wiele innych jego płyt otrzymywało nominacje do tej nagrody.

Jako profesor prowadzi klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pełni również funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych.

powrót do listy drukuj