Małgorzata Chmurzyńska - miniatura

Małgorzata Chmurzyńska

Absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (Wydział V i Podyplomowe Studia z Psychologii Muzyki) oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Adiunkt w Zakładzie Psychologii Muzyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Jako pedagog prowadziła zajęcia muzyczno-ruchowe w przedszkolach, posiada wieloletni staż w szkolnictwie muzycznym jako nauczyciel fortepianu i audycji muzycznych (szkoły I st.), zasad muzyki, kształcenia słuchu, literatury muzycznej i historii muzyki (szkoły II st.); wykładowca zajęć na studiach podyplomowych i studiach doktoranckich UMFC.

Jest autorką i redaktorką szeregu znaczących prac z zakresu psychologii i edukacji, m.in. Psychologiczne podstawy kształcenia muzycznego (red. nauk. M. Manturzewska, 1999/2001), O pracy pianisty (2004), Wyzwania i możliwości psychologii muzyki w ujęciu J. A. Slobody (2005), Ocenianie wykonań muzycznych (współredaktor: Barbara Kamińska, 2006), Psychologia rozwoju muzycznego a kształcenie nauczycieli (red. nauk. B. Kamińska, 2007).

W latach 2005-2008 przeprowadzała badania nauczycieli fortepianu szkół muzycznych I stopnia, dotyczące poczucia ich kompetencji i skuteczności zawodowej, a w latach 2010-2013 (jako kierownik grantu NCN „Psychologiczne i społeczne uwarunkowania rozwoju artystyczno-zawodowego talentów muzycznych”) badania uczestników międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz studentów klas fortepianu polskich akademii muzycznych W latach 2011-2012 była współkoordynatorką projektu i współautorką Raportu, przygotowanego na zlecenie Instytutu Muzyki i Tańca.

Brała udział w wielu konferencjach naukowych: ogólnopolskich, m.in. psychologicznych, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz międzynarodowych, m.in. organizowanych przez ESCOM – Bolonia 2005, Finlandia 2009, Saloniki 2012 – i przez uniwersytety w Paderborn, Insbrucku, Helsinkach, Nikozji.

W 2005 roku otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zasiada drugą kadencję w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, obecnie jako sekretarz.

powrót do listy drukuj