Jerzy Kornowicz - miniatura

Jerzy Kornowicz

Kompozytor, pianista-improwizator, organizator wydarzeń artystycznych, promotor i polityk kultury muzycznej. Studiował kompozycję u Tadeusza Bairda i Mariana Borkowskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz u Louisa Andriessena w Konserwatorium Królewskim w Hadze.

Pisze na zamówienie wielu festiwali, instytucji oraz wykonawców z Polski i zagranicy. Utwory Kornowicza wykonują tacy artyści, jak Krzysztof Bąkowski, Elżbieta Chojnacka, Jerzy Maksymiuk, orkiestry Leopoldinum, Wratislavia, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Muzyki Nowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, zespoły Aukso, Weltblech, Melos Ethos Ensemble oraz chór Schola Cantorum Gedanensis. Prezentowane były na „Warszawskiej Jesieni”, Światowych Dniach Muzyki, Radiowym Festiwalu BBC, festiwalach w Middelburgu, Cheltenham, Paryżu, Lille, Bukareszcie, Mińsku, Kijowie, Odense, Nowym Jorku i Tokio. Jego kompozycje uzyskały wyróżnienia na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO (Figury w oplocie w roku 2000), nominację do Nagrody Muzycznej Publicznych Mediów OPUS (Spiętrzenia na orkiestrę w 2008) i znalazły się wśród finalistów Nagrody Polonica Nova (Wielkie przejście na fortepian i orkiestrę symfoniczną w 2014). Jest współtwórcą formacji muzycznej Kawalerowie Błotni, zajmującej się hermeneutyką muzyczną z improwizacją jako sposobem jej wyrazu.

Stworzył i współtworzył szereg wydarzeń artystycznych, cykli i festiwali oraz społecznych instrumentów kulturalnego oddziaływania i komunikowana się. Jest Komisarzem Artystycznym Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” w Lublinie. Działa w Stowarzyszeniu Kultury i Edukacji, gdzie zajmuje się animacją muzyczną dla dzieci i młodzieży. Od 2003 roku jest prezesem Związku Kompozytorów Polskich, od 2013 prezesem Stowarzyszenia Kreatywna Polska, zrzeszającego polskie środowiska twórcze i przemysły kreatywne. Działa na rzecz kultury obywatelskiej oraz inteligenckiego etosu sztuki i jej środowisk.

powrót do listy drukuj