Janusz Prusinowski - miniatura

Janusz Prusinowski

Skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Jeden z prekursorów odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce.

Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego i wielu innych. Od nich przejął indywidualne cechy mazurków, oberków, kujawiaków i polek. Jest liderem Janusz Prusinowski Trio – zespołu, który stawia sobie za zadanie poznanie i rozwijanie języka i fenomenu dawnego wiejskiego muzykowania oraz propagowanie go w Polsce i na świecie. Koncertował w większości krajów Europy, Afryce, Azji i Ameryce Północnej. Współtworzył zespół Bractwo Ubogich (1993-94) i Kapelę Domu Tańca. Jest śpiewakiem zespołu Monodia Polska i skrzypkiem Orkiestry Czasu Zarazy. Śpiewa również ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni, piosenki i kołysanki. Jako muzyk i kompozytor współpracował z Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Narodowym i Teatrem Scena Lubelska 30/32. Prowadzi warsztaty tradycyjnej gry na skrzypcach, śpiewu, tańca i podstaw mazurka.

Jest współzałożycielem Domu Tańca (1994), autorem programu edukacyjnego „Janko Muzykant” (1995-97). Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo – teatr „Słuchaj Uchem”, poświęcone dawnym i nowym zabawom dziecięcym. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”, pomysłodawcą konkursu dla młodych zespołów „Stara Tradycja”, współtwórcą i prezesem Forum Muzyki Tradycyjnej.

powrót do listy drukuj