Arkadiusz Kubica - miniatura

Arkadiusz Kubica

Skrzypek kameralista, pedagog, organizator.

W latach 1975-1980 studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Klemensa Bortla.

W roku 1978 rozpoczął pracę w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, gdzie pracował do roku 1983. W latach 1986-87 był członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą odbył światowe tourneé z Sir Yehudi Menuhinem.

Od 1979 roku gra w kwartecie smyczkowym, który przyjął nazwę Kwartetu Śląskiego. Związany jest z nim do dnia dzisiejszego. Jako członek Kwartetu Śląskiego dokonał ponad 120 prawykonań utworów polskich i zagranicznych kompozytorów oraz otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Nagrywał dla radia i telewizji, występował na najważniejszych estradach w kraju i za granicą, zarejestrował 48 płyt CD, z których trzy otrzymały nagrodę „Fryderyka”, a kilkanaście miało nominację do tej nagrody.

W 1999 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP – Złoty Krzyż Zasługi, a w 2008 roku – Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 1998 do 2004 roku pełnił funkcję prezesa Koła Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, działającego przy Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 2002 roku – jest przewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Muzycznej. Od 2012 roku jest członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

W roku 2006 został powołany do Rady Programowej Gliwickiego Teatru Muzycznego, której członkiem był do 2012 roku.

Jest pomysłodawcą i twórcą cykli koncertów scenicznych oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście” (w roku bieżącym odbędzie się jego 22. edycja).

Od 25 lat naucza gry na skrzypcach w szkołach średnich Katowic. Obecnie jest nauczycielem dyplomowanym w POSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W 2012 roku obronił doktorat w Akademii Muzycznej w Katowicach na podstawie rozprawy pt. Problemy wykonawcze kwartetów smyczkowych Andrzeja Krzanowskiego. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Kameralistyki macierzystej uczelni, gdzie prowadzi również wykłady z literatury kameralnej.

powrót do listy drukuj